Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Jogilag nem kötelezi semmire a szövetség tagjait, de hivatkozási alappá válhat az ENSZ migrációs paktuma Janik Szabolcs szerint.
A Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettese szerint az ENSZ migrációs paktuma ugyan jogilag nem kötelezi semmire a szövetség tagjait, de hivatkozási alappá válhat.
Janik Szabolcs az M1 aktuális csatornán hozzátette: nem példátlan, hogy – hasonló jogi konstrukcióban született – ENSZ-határozatok egy idő után beépülnek a nemzetközi bíróságok ítélkezési gyakorlatába. Rámutatott: ehhez a dokumentum konszenzusos elfogadása szükséges, ezért nem meglepő, hogy miután egyre több ország jelezte, hogy nem vesz részt a paktum aláírásában, Dimitrisz Avramopulosz migrációért felelős biztos a jogi kötelezettség hiányára hivatkozva arra kérte a tagállamokat, gondolják át álláspontjukat.
Azok a tagállamok, amelyek nem írják alá a dokumentumot, igyekeznek elejét venni a paktum elfogadása utáni folyamatnak – hangsúlyozta Janik Szabolcs. Az ENSZ-dokumentum jövő heti aláírását nem támogatja az Egyesült Államok, Izrael, Magyarország, Lengyelország, Csehország, Ausztrália, Ausztria, Belgium és Svájc.
(MTI)